Обшук і огляд в кримінальному праві. Що важливо знати?

Серед оперативно розшукових заходів є поняття обшуку і огляду. З ними стикаються підозрювані. Щоб захистити свої права, важливо знати порядок і підстави проведення обшуку.

У практиці трапляються випадки, коли підозрювані не знають про своє право на захист і навіть не викликають адвоката. Партнери об’єднання Crime Defenders діляться знаннями та власним досвідом роботи під час обшуків і оглядів у наших клієнтів. Почнемо з розбору кожного з понять.

Обшук: визначення, цілі і підстави для проведення

Обшук — одна із слідчих дій, які передбачає Кримінальний кодекс України. З одного боку, цей захід дуже ефективний для отримання доказів злочину. З іншого боку, обшук тимчасово обмежує право людини на недоторканність житла.

Правові підстави для обшуку описані в ч. 2 ст. 30 Конституції України та ч. 2 ст. 244 КК України. Ухвалу на обшук може дати тільки слідчий суддя.

Обшук — це обгрунтоване доказами примусове обстеження приміщень (житла, офісу, промислових приміщень і складів) і транспортних засобів. Мета слідчих дій в тому, щоб знайти і зафіксувати нові відомості про вчинення кримінальних злочинів. Обшуки проводять:

  •  у підозрюваного та членів його сім’ї;
  •  в офісах або на інших об’єктах у власності юридичних осіб.

Також метою обшуку може бути знаходження розшукуваних осіб.

Обшук в житлі або офісі повинен проходити в час, коли шкода законним інтересам підозрюваного буде мінімальною. 

Перед початком обшуку підозрюваному, власнику приміщення або іншим присутнім обов’язково зачитують визначення судді. Прокурор або слідчий зобов’язаний переконатися, що підстави обшуку зрозумілі і вручити копію ухвали. Відступ від такого порядку — серйозне процесуальне порушення. Досвідчений адвокат доб’ється того, що результати обшуку не будуть прийняті в суді.

Часто допускають ще одне грубе порушення. Знаючи про те, що в приміщенні можуть бути гроші, документи, зброя, слідчі проводять обшук в порядку огляду. Предмети, вилучені в такому порядку в судовому засіданні визнають неприпустимими доказами.

У такій ситуації терміновий виклик адвоката обов’язковий. Через стрес будь-яка людина може втратити важливі деталі і не відреагувати на порушення своїх прав. Досвідчений адвокат підкаже правильний порядок дій і захистить ваші законні інтереси.

Огляд в Кримінальному кодексі

Огляд проводиться на місці події. Мета цієї слідчої дії в тому, щоб отримати відомості про обставини події. Огляд житла проводиться за процедурою, передбаченою для обшуку.

Візуальний огляд громадян може проводитися коли у поліцейського є підстави вважати, що у громадянина є предмети, обіг яких обмежено чи заборонено.

Також описана процедура поверхневого огляду транспортного засобу. Такі дії регулюються адміністративним правом.

Підсумки

У чому принципова різниця між обшуком і оглядом? Є кілька ключових відмінностей:

  • підставою для обшуку може бути тільки ухвала слідчого судді;
  • огляд застосовується до речей, документів, приміщень, обшук проводиться в усіх видах приміщень, транспортних засобах;
  • громадян можуть піддавати як обшуку, так і огляду;
  • огляд проводиться тільки на місці події;
  • для обшуку необхідні підстави і докази, наскільки їх досить, визначає слідчий суддя.

При обшуку і огляді ви маєте повне право викликати адвоката, який буде відстоювати ваші права і законні інтереси. Адвокати об’єднання Crime Defenders допоможуть вам. Щоб отримати консультацію, телефонуйте за номером на сайті.

Всі поради