Шахрайство в інтернеті: яким буває, якими наслідками загрожує і як себе убезпечити?

Щодня безліч українців стають жертвами шахрайських дій в інтернеті, а активність злочинців зростає. Тільки за перші 11 місяців 2020 року кіберполіція зареєструвала понад 42000 кримінальних проваджень за статтею «шахрайство». У цій статті розглянемо, які види шахрайства в інтернеті існують, як не стати жертвою подібних схем і що робити, якщо зловмисники з соціальних мереж виманили у вас гроші. А ще розповімо, що загрожує тим, хто наживається на обмані в інтернеті.

Найпоширеніші види шахрайства в інтернеті

Обманних схем, що дозволяють отримати гроші від довірливих інтернет-користувачів сьогодні дуже багато. Розберемо найпоширеніші і коротко охарактеризуємо те, як саме наживаються шахраї.

Шахрайство при покупці товарів через інтернет

Цей вид шахрайства безпосередньо пов’язаний з природним бажанням людини купити хороший товар, який продавець продає набагато дешевше ринкової ціни. Особливо часто зустрічається в групах інтернет-спільнот типу «барахолка», «куплю-продам», на сайті OLX.

Розглянемо це на прикладі студента Євгена, у якого вийшов з ладу ноутбук, необхідний для навчання і роботи. Хлопець мав суму 9000 грн., Але цих грошей було мало для покупки нового якісного комп’ютера в магазині. Євген вирішив пошукати ноутбук на OLX і побачив оголошення деякого Олега, котрий продавав якісну модель за 8500 грн.

Спочатку студент був спантеличений такою низькою ціною, але Олег розвіяв його сумніви, пояснивши, що ноутбуком пару місяців користувалася його дочка, яка потім зажадала купити сучасніший. І щоб хороша техніка не припадала пилом і не простоювала даремно, Олег віддає її буквально за символічну суму. Заспокоєного Євгенія не зупинило навіть те, що Олег попросив зробити повну передоплату, обгрунтувавши це тим, що «Женя йому подобається як людина, але за такі гроші охочих дуже багато». Як тільки Євген переказав гроші, Олег заблокував його телефонний номер. Сторінка продавця на OLX теж зникла.

Ще один вид шахрайства пов’язаний з фіктивними інтернет-магазинами. Останні досить складно відрізнити від справжніх, адже в них представлена ​​велика кількість товарів. Але насправді все не так райдужно: більшості позицій немає в наявності. Такі «продавці» ставлять ціни, які нижчі за ринкові, але не набагато, щоб користувач не запідозрив недобре.

Схема шахрайства приблизно така: коли довірлива людина оформляє замовлення, з ним зв’язується зловмисник, який знаходить слушний привід попросити зробити повну або часткову передоплату. Після отримання грошей шахраї залишають жертву без товару.

І в першому і другому описаних випадках, зловмисники – досвідчені маніпулятори, котрі добре розбираються в психології і знають, як «дотиснути» жертву. Найкраще, що можна зробити – ніколи не платити вперед продавцям, з якими ви ще не співпрацювали і скасовувати замовлення, якщо вони вимагають якусь суму вперед. У тих, хто цінує свою репутацію завжди передбачена опція післяплати.

Представники OLX навіть розробили чек-лист, що повинен зменшити кількість жертв, постраждалих від дій шахраїв на сайті. Вони рекомендують перевіряти:

 • Ціну. Вона не повинна бути заниженою. Дуже спокусливі пропозиції найчастіше справа рук шахраїв.
 • Фото. Бажано, щоб вони були зроблені безпосередньо продавцем. Не полінуйтеся перевірити фотографії в пошуку фото Google.
 • Опис товару. Якщо його немає або частина представленої інформації явно вирвана з контексту – від покупки краще відмовитися.

Шахрайство з банківськими картами при покупках через інтернет

Не завжди жертвами шахрайських дій в інтернеті стають покупці. Багато продавців товарів теж страждають від дій зловмисників на біржах оголошень: у них обманом дізнаються інформацію про банківську карту, а потім списують звідти кошти. Щоб краще розібратися, розглянемо цю схему на прикладі:

Ірина вирішила продати брендові речі, які вона не носить на одному з сайтів-бірж оголошень. В той же день, коли вона розмістила там свої оголошення з фотографіями та цінами, їй написала Людмила. Потенційній замовниці дуже сподобалися речі Ірини та вона заявила, що готова купити всі позиції, якщо продавець зробить їй маленьку знижку. Ірина з радістю погодилася: у неї вже був невеликий досвід подібних продажів, і покупців доводилося чекати дуже довго.

Людмила пообіцяла перевести гроші вже ввечері та попросила номер карти. Але незабаром зателефонувала повідомити, що щось пішло не так і щоб провести платіж, їй необхідні додаткові дані, в тому числі строк дії картки та СVV-код. Ірині дуже потрібні були гроші, бо вона збиралася на відпочинок, Людмила здавалася надійною, тож дівчина не запідозрила злого умислу. Підсумок виявився сумним – з банківської карти Ірини зникли гроші. Одночасно з цим на зв’язок перестала виходити Людмила.

Вкотре попереджаємо: ніколи не повідомляйте третім особам додаткову інформацію про банківську картку – досить її номеру. Також не можна виконувати на їхнє прохання ніяких операцій з банкоматом. Те ж стосується повідомлення шахраям даних з інтернет-повідомлень. Зверніть увагу, що якщо зловмисник буде знати ваші дані, він зможе не тільки скористатися грошима на карті, але і оформити на його власника кредит!

Шахрайство з пропозицією інтернет-заробітку та допомоги в погашенні боргу МФО

Пенсіонери, котрим не вистачає пенсії, старші школярі, студенти, мами в декреті, люди, що втратили роботу  – ті, хто гостро потребує швидкого додаткового заробітку. При цьому заробіток повинен бути досить простим і не забирати багато часу і зусиль. Більшість людей хоче заробити в інтернеті, виконуючи якусь просту роботу (розміщення відгуків і рекламних посилань, набір тексту). І звичайно ж, цим користуються шахраї:

Дарина – молода мама, яка виховує дворічного малюка. В останні пару місяців з дитиною стало легше, і вона задумалась про додатковий заробіток: гроші зайвими не бувають. Більшість оголошень про віддалену роботу говорили, що потрібні певні навички та вміння, яких у Дарини не було. Вона вже майже відмовилася від ідеї про підробіток, але тут їй написала Карина, що представилася молодою мамою, котра поєднує декрет з саморозвитком і добре оплачуваною роботою. Інстаграм Карини свідчив про красиве життя дівчини.

Тому, коли Карина запропонувала Дарині роботу по просуванню деяких косметичних продуктів, та з радістю погодилася. Але щоб почати працювати і заробляти, треба було оплатити навчання. Сума була невеликою – 800 грн., Тому Дарина не насторожилася і смакуючи перспективи й хороший заробіток переказала її Карині, після чого миттєво опинилася у тієї в чорному списку.

Шахраї, які пропонують роботу в інтернеті шукають жертв, масово розсилаючи свої «вигідні пропозиції» людям, котрі здаються їм найбільш наївними і вразливими. І хоч від подібних дій зловмисників страждає менше громадян, ніж від шахрайства в сфері інтернет-торгівлі  – жертв все одно вистачає.

Ще один поширений вид обману, спрямований на «допомогу» людям, доведеним до відчаю великою заборгованістю перед банками або МФО. З ряду причин борг не вдається виплатити, відсотки ростуть, боржнику постійно телефонують з вимогами повернути гроші.

 І тут з’являється «помічник», який пише в соціальних мережах, представляючись «юристом з економічних питань» або «посередником». Ця людина (або група людей) пропонують допомогти зробити так, щоб умови кредиту стали більш вигідними для боржника або взагалі гарантують, що можуть позбавити його від зобов’язань перед МФО. Правда за це доведеться сплатити певну суму. Після отримання авансу шахраї блокують недбайливого позичальника або змінюють свої контактні дані.

Як захистити себе від таких «роботодавців» і «помічників»? Досить просто: завжди вимагайте додаткову інформацію, домовляйтеся про зустріч в офісі компанії, цікавтеся зразками продукції і т.д. Ваша пунктуальність злякає більшість зловмисників і вони почнуть шукати більш довірливу жертву.

Шахрайство через віруси-шифрувальники і сайти-фальшивки

Поширення комп’ютерних вірусів – досить серйозна проблема. Найбільш небезпечні з них – шифрувальники, які після зараження знищують всі дані на вашому гаджеті. Щоб повернути нормальний доступ до інформації, вимагаються гроші за розблокування. Тому не рекомендуємо встановлювати неліцензійне ПЗ та заощаджувати на антивірусній програмі.

Ще один спосіб шахрайства – створення фальшивих сайтів, щоб вкрасти персональні дані людини (логін, пароль). Найчастіше їх крадуть за допомогою масових розсилок від імені банків, відомих брендів і сайтів. Посилання, по якому пропонують пройти потенційній жертві дуже схоже на посилання платформи онлайн-продажу але з мінімальними змінами. Після виконання переходу шахраї отримують доступ до коштів людини.

Кримінальна відповідальність, передбачена за шахрайство

Згідно зі статтею 190 КК України кримінальним правопорушенням визнається заволодіння чужим майном або зловживання довірою, якщо воно було:

 • навмисним (планувалося заздалегідь);
 • з метою роздобути чуже майно або права на нього;
 • не привело до взаємовигідного обміну благами;
 • потерпіла сторона була введена в оману та віддала гроші і цінності добровільно, вважаючи, що діє в своїх інтересах.

Кримінальна відповідальність настає, якщо сума збитку перевищує 227 грн. 00 коп. Покарання за кримінальний проступок-шахрайство в Україні:

 • штраф від 34 тис. до 51 тис. грн .;
 •  громадські роботи 200-240 годин;
 • виправні роботи до 2 років;
 • обмеження свободи до 3 років.

Відповідно до частини 2 статті 190 КК, шахрайство, яке скоєно повторно або заподіяло істотну шкоду потерпілому (від 113500 грн.) Тягне за собою:

 •  штраф від 51 тис. до 68 тис. грн .;
 • виправні роботи від 1 до 2 років;
 • обмеження свободи до 5 років;
 • термін ув’язнення до 3 років.

Шахрайські дії в особливо великих розмірах загрожують позбавленням волі від 3 до 8 років. Якщо мова йде про організовану групу шахраїв, її учасників чекає від 5 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. Виникли питання? Телефонуйте за номерами контактних телефонів (063) 675-95-74 та (096) 731-67-74 і ми розповімо вам, що робити для того, щоб шахрай не вийшов сухим з ​​води!

Що робити, якщо ви стали жертвою шахрая в інтернеті?

Найгірше, що можна зробити – змиритися з тим, що вас обдурили і нічого не робити, щоб покарати зловмисників. Цим ви тільки підсилите їхню віру у власну безкарність і активність. Треба діяти навіть тоді, коли сума завданого збитку незначна.

Що ми радимо? Якщо вас обдурили при покупці в інтернеті, заблокуйте свої картки і повідомте про випадок шахрайства мобільному оператору. Також треба зв’язатися з кіберполіцією через форму зворотного зв’язку. Обман стався з допомогою сайту-двійника? Обов’язково скаржтеся на нього в Google.

Шахраює інтернет-магазин? Пишіть скаргу на адресу продавця. Якщо претензію ігнорують, звертайтеся в поліцію. Не треба думати, що власники інтернет-магазинів недосяжні для правосуддя: сайт знаходиться на хостингу, що передбачає наявність там точних паспортних даних власників.

Пам’ятайте, ви завжди маєте право на отримання адвокатської допомоги. Компанія Crime defenders  – досвідчені адвокати з кримінального права, які мають великий позитивний досвід у притягненні до відповідальності шахраїв, котрі обманюють людей в інтернеті і поза ним. Щоб отримати консультацію фахівця і покарати злочинця, телефонуйте нам за номерами контактних телефонів (063) 675-95-74 та (096) 731-67-74.

Всі поради