
Тілесні ушкодження та особливості відповідальності
Один з найпоширеніших видів кримінальних правопорушень — нанесення тілесних ушкоджень. В конфліктних ситуаціях та при спробах самооборони виникає ризик нанести іншим людям шкоду. Потрапити у таку неприємність може фактично кожна людина, навіть та, яка ніколи не проявляє агресії до оточуючих. У нашій юридичній практиці траплялися випадки, коли людей звинувачували у нанесенні тілесних ушкоджень через бійки у барі, агресивну поведінку сусідів.
У цій статті ми розповімо про поняття тілесних ушкоджень та особливості відповідальності за їх нанесення. Відзначимо, що обов’язкова ознака даного злочину – наявність потерпілого.Згідно законодавству, тілесні ушкодження визначаються, як протиправне порушення анатомічної цілісності тканин чи/та внутрішніх органів потерпілої особи.
У Кримінальному кодексі України виділяють три категорії тілесних ушкоджень:
● легкі;
● середньої тяжкості;
● тяжкі.
Для оцінки тяжкості ушкоджень прописані конкретні критерії кожної з категорій. Проаналізуємо детальніше всі варіанти.
Що потрібно обов’язково знати, якщо вам інкримінують нанесення тілесних ушкоджень?
На жаль, чимало правоохоронців, які займаються справами про нанесення тілесних ушкоджень, одразу інкримінують підозрюваній особі умисні дії, можуть чинити на неї тиск, відверто не зважати на ряд доказів. Тому якщо ви нанесли комусь тілесні пошкодження, краще, що можна зробити – відразу звернутися за правовою допомогою до адвоката.
Також радимо запам’ятати, що:
- Ступінь тяжкості нанесених ушкоджень визначає тільки судова медична експертиза.
- На ступінь тяжкості пошкодження напряму впливає тривалість лікування та термін розладу здоров’я, пов’язаний зі стійкою непрацездатністю.
- Якщо травму нанесено у процесі бійки, то до відповідальності можна притягнути усіх її учасників, крім випадків самооборони.
Легкі тілесні ушкодження: критерії та відповідальність за них
Характеристики легких тілесних ушкоджень описані у ст. 125 Кримінального кодексу. Їх поділяють на дві категорії: такі, що викликали розлад здоров’я на короткий час чи незначне стійке зменшення працездатності і ті, що не мають таких наслідків.
До легких тілесних ушкоджень відносять такі, що спричиняють розлад здоров’я на термін від шести днів до трьох тижнів. Друга ознака — втрата до 10% працездатності на тривалий час.
У найлегших випадках ушкоджень з цієї категорії розлад здоров’я наступає на термін менше, ніж на шість днів. Наприклад, перелом носа вважається легким тілесним ушкодженням, оскільки кістка носа зростається саме за цей період. Легким тілесним ушкодженням можна вважати і струс мозку, подряпини, гематоми.
Відповідальність за нанесення легких тілесних ушкоджень
Стаття 125 поділяється на дві частини. Перша частина передбачає в якості покарання штраф до п’ятидесяти неоподаткованих мінімумів доходу або громадськими роботами на термін до 200 годин. Також можуть бути застосовані виправні роботи на термін до одного року.
Друга частина статті передбачає санкцію за тяжчі випадки. Відповідно неї можуть застосовуватись санкції:
● штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходу (сума уточнюється з огляду на результати експертизи);
● громадські роботи від 150 до 240 годин;
● виправні роботи, на той же термін, що і в першій частині статті;
● обмеження волі до одного року чи 6 місяців арешту.
Тілесні ушкодження середньої тяжкості: ознаки та передбачена відповідальність
До основних ознак відносять:
● спричинений діями обвинуваченого тривалий розлад здоров’я у постраждалого;
● тривалу і стійку втрату працездатності менш, ніж на 30%, підтверджену результатами судово-медичної експертизи;
● відсутність ознак інших категорій тілесних ушкоджень.
Відповідальність, встановлена за нанесення ушкоджень середньої тяжкості
Покарання за цю категорію тілесних ушкоджень містить ст. 122 ККУ. Вона також поділяється на дві частини. До осіб, визнаних винними, можуть застосовуватись:
● виправні роботи;
● обмеження волі винного;
● позбавлення волі на термін до трьох років.
Тяжкі тілесні ушкодження та особливості відповідальності
Тяжкими вважаються ушкодження, які становлять небезпеку для життя постраждалого безпосередньо після їх нанесення чи в перебігу захворювань, спричинених травмами. При цьому попередження смерті не береться до уваги як пом’якшуюча обставина. Єдиний важливий фактор при віднесенні ушкоджень до тяжких це причинно наслідковий зв’язок між ними та загрозою життю.
Також до тяжких тілесних ушкоджень відносять:
● втрату органів чи функцій органів;
● втрату важливих функцій організму (зокрема, репродуктивної), кінцівок, почуттів.
До прикладів тяжких тілесних ушкоджень відносять:
● шкоду, яка спричинила переривання вагітності;
● знівечене обличчя без можливості виправити каліцтва;
● шкоду здоров’ю, що спричинила душевну хворобу;
● значні ушкодження голови та черепної порожнини;
● рани та інші ушкодження дихальних та травних шляхів.
Запам’ятайте, що будь-яке поранення з проникненням у порожнини тіла, внутрішні органи – це тяжке ушкодження, оскільки без лікарської допомоги людина може втратити велику кількість крові, що небезпечно для життя.
Чи можна перекваліфікувати «нанесення тяжких тілесних ушкоджень» у «вбивство з необережності»?
Чимало звинувачуваних людей діяли, не маючи злого умислу. Тому для підзахисної особи набагато краще, щоб правоохоронні органи не довели, що вона діяла маючи злочинний умисел.
Додамо, що часто звинувачення у «нанесені тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілого», пов’язано з недостатньою компетентністю представників судово-медичної експертизи. У нашій адвокатській практиці вже траплялися випадки, коли експерти помилялися через низьку кваліфікацію, формальне ставлення до виконання власних обов’язків. Деякі фахівці не проводять детального дослідження медичних документів, а також матеріалів досудового слідства.
Інколи слідство намагається тиснути на підсудну особу, тому кваліфікує її дії саме так. Це дає змогу утримувати людину під вартою, схиляти її до дачі хабара за перекваліфікацію у ст. 119, яка передбачає більш м’яке покарання. До речі, з цією метою правоохоронці можуть відмовляти підозрюваного від ідеї звернутися за допомогою до адвоката з кримінального права та запевняти його, що нічим не зарадиш.
Але ви маєте знати: державний безкоштовний адвокат або відмова від захисту не допоможуть довести вашу правоту та добитися більш м’якої статті. Для того, щоб перекваліфікувати ст. 121 у ст. 119 важливо правильно обрати тактику захисту. Ця тактика передбачає проведення комплексу дій, що дозволять перекваліфікувати злочин у «неумисне вбивство». А отже, потрібно провести певні слідчі дії, допити свідків, повторні експертизи і т.д.
Чи є випадки, коли тілесне ушкодження нанесене, але покарання за нього відсутнє?
Такі випадки дійсно існують, адже для того, щоб настала відповідальність, треба довести, що тілесне ушкодження було нанесено умисно. Тож не є злочином нанесення тілесних ушкоджень за умов, що не були перевищені межі самооборони. Наприклад, людина поверталася додому вночі, а на неї напали хулігани, які почали погрожувати холодною зброєю та намагалися пограбувати. Якщо вона нанесе їм ушкодження, обороняючись, то відповідальності не понесе.
Теж саме стосується, коли особа допомагає затримати злочинця у момент, коли він намагається здійснити кримінальне діяння, наприклад, зґвалтувати дівчину. Також не можна інкримінувати нанесення тілесних ушкоджень у випадках, якщо йдеться про контактні види спорту. У випадку, коли один боксер зламає ніс іншому у рамках поєдинку, відповідальність за ушкодження не наступає.
Чим може допомогти адвокат по тілесним ушкодженням?
До послуг профільного фахівця входить консультування громадян, досудове врегулювання конфлікту між сторонами. Якщо справа дійшла до суду, то адвокат по тілесним ушкодженням здійснює захист клієнта:
- Ознайомлюється з матеріалами відповідної кримінальної справи.
- Бере участь у проведенні процесуальних слідчих дій щодо даної кримінальної справи.
- Захищає інтереси клієнта у суді.
- Подає апеляційну та касаційну скарги на вирок.
- Займається збором доказів, що підтверджують відсутність умислу у діях підзахисного.
Висновки
У справах про нанесення тілесних ушкоджень адвокат може у встановленому законом порядку сприяти примиренню сторін з подальшим закриттям кримінального провадження. Чим ще допоможе підозрюваному адвокат?
● В судовій практиці виникають суперечливі питання при кваліфікації кожного випадку нанесення тілесних ушкоджень. Часто це відбувається через некорректно проведену або відверто фальсифіковану судово-медичну експертизу. Експерти можуть неправильно описати тілесні ушкодження, зробити недостовірні висновки про причини та ступінь тяжкості травм.
● В таких випадках кваліфікований адвокат може проаналізувати результати експертизи, знайти в них ознаки фальсифікації. Наступним кроком буде додаткова або повторна експертиза. При цьому попередні результати можуть бути визнані недопустимим доказом.
● В процесі розслідування можливі різноманітні порушення з боку слідчих чи інших працівників правоохоронних органів. Адвокат фіксуватиме всі ці порушення. Надалі правильно задокументована інформація буде використана для того, щоб отримати виправдувальний вирок.
● Адвокат допоможе отримати позитивну характеристику з місця роботи, проживання, а також інші документи, щоб аргументувати пом’якшення вироку суду.
● Також часто під дією стресу та через тиск з боку слідчих підозрювані дають плутані свідчення, які можуть погіршити їх становище. В таких ситуаціях адвокат підкаже як правильно себе поводити, нагадає про право не давати свідчень та зможе захистити від тиску слідчих.
● Захисник збиратиме докази, які дискредитують докази звинувачення. Матеріали, зібрані захистом, слугуватимуть підставами для виправдувального вироку.
Часто буває, що людина просто захищала себе, але не може самостійно довести суду та слідству, що знаходилася у небезпеці від дій жертви. Тому вкрай важливий кваліфікований захист від адвоката з кримінальних справ. Пам’ятайте, що ви можете викликати захисника в будь-який момент і відмовитись від дачі свідчень до моменту його прибуття.
Багатьох людей цікавить, скільки коштують послуги адвоката по тілесним ушкодженням? Ціна на послуги фахівця формується з огляду на ступінь тілесних ушкоджень, обставин, які склалися у клієнта, обставин справи. Щоб отримати первинну консультацію, скористайтеся спеціальною формою на сайті, або зателефонуйте нам по вказаним номерам контактних телефонів. Адвокати об’єднання Crime Defenders забезпечать кваліфікований захист у найскладніших справах.