дтп

Як діяти після ДТП? Поради учасникам, свідкам, постраждалим

ДТП (дорожньо-транспортна пригода) визначається як подія, що трапилася під час руху транспортного засобу. У результаті ДТП можуть постраждати або загинути люди, бути завдані матеріальні збитки. Це одне з найпоширеніших правопорушень, які здійснюються в Україні.

Якщо водій одного з транспортних засобів є винуватцем події, то наступає адміністративна або кримінальна відповідальність (ст. 286 Кримінального Кодексу України). Кримінальним злочином ДТП вважається у наступних випадках:

  • Коли комусь з учасників ДТП нанесені середні чи тяжкі тілесні ушкодження.
  • Постраждала сторона отримала тяжкі тілесні ушкодження.
  • В результаті ДТП один або більше учасників загинули.

Зверніть увагу! Матеріальна відповідальність водія при ДТП – обов’язкова. Кримінальну відповідальність за скоєння ДТП водій несе незалежно від того, чи має він права на управління транспортним засобом. Якщо у момент дорожньо-транспортної пригоди за кермом був учень, який навчається водінню, до відповідальності притягують інструктора, що перебував поряд з водієм.

Кримінальна відповідальність за вчинення ДТП:  

  • Тілесні ушкодження середньої тяжкості. Штраф, виправні роботи, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 3 років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років.
  • Тяжкі тілесні ушкодження або смерть потерпілого. Позбавлення волі від 3 до 8 років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років або ж без такого.
  • Загибель кількох осіб. Позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права керувати транспортними засобами до 3 років.

На практиці, у більшості випадків ДТП з потерпілими тягне за собою позбавлення прав керуванням автомобілем.

Адміністративна відповідальність за ДТП наступає у разі, коли потерпілий отримав легкі тілесні ушкодження.

Суб’єктом кримінального правопорушення може бути особа, яка на момент ДТП досягла 16 років.

ДТП – це завжди величезний стрес для учасників та свідків, навіть коли ніхто не загинув та не отримав суттєвих травм та матеріальних збитків. Тому варто запам’ятати, що робити при ДТП свідкам, постраждалим та іншим учасникам. Володіючи цією інформацією, ви знатимете, як правильно діяти у критичній ситуації.

Що робити, якщо ви стали водієм-учасником дорожньо-транспортної пригоди?

Що треба робити при ДТП водію?  В першу чергу, спробуйте заспокоїтися та не піддатися паніці. Намагайтеся контролювати свої дії, це дуже важливо для подальшого розгляду справи.

Важливо:

  • Перевірити, чи не постраждав хтось з учасників дорожнього руху та терміново викликати швидку допомогу, якщо постраждалі все ж таки є.
  • Розмістити біля місця ДТП знак аварійної зупинки. Він має бути у багажнику кожного авто.
  • Викликати патрульну поліцію.

Обов’язково прослідкуйте за тим, щоб інші учасники ДТП не переміщували свої транспортні засоби до прибуття поліції та страхових агентів.

Хтось намагається пересувати предмети або щось приховувати? Треба завадити цьому, адже така поведінка трактується як протиправна. Зокрема, ви можете скористатися своїм правом фотографувати чи знімати відео, зафіксувавши таким чином протиправні дії.

Це важливо! До прибуття поліції не вживайте заспокійливі лікарські засоби, вони можуть вплинути на результати аналізів та кінцеве рішення по справі.

Після того, як поліцейські прибули на місце події, радимо:

  • Спілкуватися з правоохоронцями стримано та ввічливо, не зриватися на емоції.
  • Прослідкувати, як складають протокол та схему ДТП. Ви повинні переконатися, що вона точна та відповідайте дійсності.
  • Не давайте зайвих показань, ретельно зважуйте кожне слово. Якщо вам важко дати відповідь, не відповідайте, посилаючись на стресовий стан. До речі, можна посилатися й на конституційне право не свідчити проти себе.
  •  Дайте докладні письмові пояснення, вказуючи обставини, які свідчать на вашу користь або пом’якшують вину. До останніх, зокрема, віднесемо: поганий стан дороги, несприятливі погодні фактори, раптове погіршення самопочуття. Обов’язково вкажіть, що зіткнення відбулося ненавмисне.

Навіть якщо ви постраждала сторона, не відмовляйтеся пройти медобстеження або тест на алкогольне сп’яніння. Якщо поліцейські вилучили ваше водійське посвідчення, це потрібно відобразити у протоколі. 

Що робити, якщо ви потерпілий у ДТП?

Якщо ви потерпіла сторона у ДТП, перша порада залишається незмінною – намагайтеся не панікувати, мислити тверезо та логічно. Спершу треба з’ясувати, чи не травмовані у ході ДТП інші люди. Якщо ви їх виявили, негайно викликайте швидку допомогу та оцініть можливість надання першої медичної допомоги.

Алгоритм ваших подальших дій:

  • Увімкніть «аварійку» та встановіть на місці пригоди червоний трикутник.
  • Спробуйте проаналізувати ситуацію що трапилася, з’ясуйте, чи можливо вирішити проблему на місці, підписавши Європротокол. Це можливо, якщо пошкоджено лише авто, а винуватець тверезий та визнає свою провину. Також він повинен мати автоцивілку, а сума завданих вам збитків не перевищувати 50000 грн.
  • Якщо підписання Європротоколу неможливе з низки причин, викликайте поліцію. Запам’ятайте, поки ви чекаєте на правоохоронців, залишення місця ДТП заборонене.

Не завжди дорожньо-транспортна пригода виглядає однозначною з боку. Часто трапляється, що винуватець відмовляється визнавати свою провину, натомість емоційно звинувачує вас. Постарайтеся знайти свідків з місця події, які б підтвердили вашу правоту та запишіть їхні номери телефонів. Також не зайвим буде фотографувати місце події, а також отримані ушкодження. Якщо винуватець аварії вам погрожує, або схиляє до вчинення протиправних дій, спробуйте записати це на відео.

Спробуйте домогтися того, щоб людина, яка винувата у ДТП, показала вам страховий поліс та сфотографуйте його. Бажано записати номер телефону, адресу та ім’я винуватця. Обов’язково поцікавтесь, чи попередив він страхову компанію про дорожньо-транспортну пригоду.

Якщо страхову компанію не попереджено, зателефонувати їм та відповідати на питання доведеться вам. Як правило, номер страхової компанії вказується у верхньому лівому кутку полісу. Зв’язатися з представниками страхової треба для того, щоб у подальшому отримати відшкодування за матеріальні збитки.

На жаль, кожен постраждалий в ДТП може зіштовхнутися з агресивною поведінкою з боку винуватця аварії. Якщо він намагатиметься чинити на вас тиск, погрожувати чи застосовувати методи фізичного впливу, поверніться до свого авто, заблокуйте двері та очікуйте на прибуття поліції.

Після приїзду поліції розслаблятися теж не варто. Радимо:

  • Ввічливо спілкуватися з поліцейськими, аргументовано доводити свою позицію.
  • Брати участь у перевірці та заповненні усіх документів, звіряти номери страхових полісів учасників ДТП.
  • Наполягати, щоб висловлені вами зауваження вносилися до протоколу.

Старайтеся не залишати правоохоронців наодинці з винуватцем події, зокрема, якщо у вас немає свідків. Обов’язково перевірте, чи ведеться ними фото- або відеозйомка місця пригоди.

Будемо відвертими – випадки, коли поліцейські діють заангажовано з тих чи інших причин, періодично трапляються. Тож, якщо вони склали протокол і не дають вам ознайомитися з його текстом або внесли туди хибні чи викривлені факти, ні в якому разі не підписуйте його. Також ви маєте право вказати, що не погоджуєтеся з написаним.

Як себе поводити, якщо ви стали свідком ДТП?

Жахливі ДТП, які обривають людські життя та стають трагедією для цілих родин, мають величезний суспільний резонанс. Жертв могло б бути і менше, якби ті, хто опинився поблизу місця пригоди знали, як правильно діяти в такій ситуації.

Випадковий свідок ДТП повинен:

  • По можливості надати першу медичну допомогу потерпілим, викликати швидку.
  • Телефонувати у поліцію, якщо учасники ДТП самі не викликали поліцейських. Якщо постраждалих немає або сторони не мають претензій одна до одної, телефонувати поліцейським не потрібно.
  • Спробувати запам’ятати номер авто та особливі прикмети винуватця аварії, якщо той покинув місце ДТП.

Дії свідків ДТП мають бути спрямовані, в першу чергу, на допомогу постраждалим. Перше, що потрібно зробити, якщо ви побачили дорожньо-транспортну пригоду, переконатися, що ви у безпеці. Перед тим, як бігти на допомогу жертвам аварії,  переконайтеся, що можете підійти до них, не наражаючи на небезпеку власне життя.

Коли ви добралися до авто, треба позначити місце аварії спеціальним червоним трикутником, який більшість водіїв має у багажнику. Зверніть увагу, що небезпеку може становити і сам транспортний засіб. Тому постарайтеся вимкнути двигун автівки, де перебуває постраждалий, а також зафіксувати колеса у нерухомому положенні.

Після цього викликайте поліцію, рятувальників та медичну допомогу або попросіть це зробити іншого свідка. Не зволікайте: від оперативності ваших дій може залежати людське життя!

Огляньте жертву та спробуйте зупинити кровотечу, якщо вона є. Вирізняють такі 2 основних види кровотечі:

  • Критична – велика кількість крові, яка швидко виходить. Візуально нагадує велику кровяну пляму на одязі, котра швидко зростає. Якщо кровоточить кінцівка постраждалого, зарадити можна за допомогою турнікету. Накладіть його на 5 см вище поранення, але не на суглоб. Також для зупинки критичної кровотечі можна сильно тиснути прямо на місце поранення бинтами.
  • Не критична – плями крові невеликі, зростають повільно. З ними можна справитися, наклавши звичайну пов’язку з бинта.

Це важливо! Не всі травми викликають кровотечу, тож якщо життю постраждалого нічого не загрожує, не діставайте його з автомобіля! Справа у тому, що людей, які отримали травми кінцівок та хребта краще не рухати з місця до прибуття швидкої допомоги. Якщо ж людина не виявляє ознак життя доведеться витягувати її з авто, щоб робити серцево-легеневу реанімацію.

Також свідку ДТП, який надає першу допомогу, важливо перевірити у постраждалого:

  • Дихання. Найпростіше спробувати поговорити з людиною. Якщо вона у свідомості та може відповідати на ваші запитання, то її диханню нічого не загрожує. Втрата свідомості свідчить про те, що дихання може бути під загрозою.
  •  Ротову порожнину на предмет сторонніх предметів. Якщо вони виявлені,  краще діяти не руками, а за допомогою негострих підручних предметів.

Ні в якому разі не підкладайте під голову постраждалої людини одяг та інші предмети. Це може заблокувати дихальні шляхи. Взагалі, слідкувати за диханням дуже важливо: якщо воно є, займайтеся іншими ушкодженнями, якщо відсутнє – відразу переходьте до серцево-легеневої реанімації.

Не йдіть з місця пригоди до приїзду поліції, адже правоохоронці мають скласти протокол допиту свідка ДТП.

Захист прав та інтересів учасників ДТП

Якщо ви стали учасником дорожньо-транспортної пригоди, бажано невідкладно звернутися до кваліфікованого адвоката, який:

  • Допоможе отримати відшкодування завданих збитків.
  • Порадить, як скористатися своїми процесуальними правами.
  • Збере необхідні докази.
  • Захистить ваші інтереси під час досудового розслідування та у суді.
Всі поради