Запобіжні заходи: види і підстави для застосування

В ході кримінального процесу до обвинуваченого можуть застосовуватися різні види запобіжних заходів. Їх мета в тому, щоб забезпечити участь обвинуваченого в процесуальних діях і стимулювати його хорошу поведінку під час слідства. При цьому запобіжного заходу у кримінальних процесах застосовуються з порушеннями прав обвинуваченого.

У статті ми розповімо про запобіжні заходи підставах для їх застосування.

Що таке запобіжні заходи і навіщо вони потрібні?

Запобіжні заходи це передбачені Кримінально процесуальним кодексом обмеження, які застосовуються до підозрюваних і обвинувачених. Цілі запобіжних заходів:

  • забезпечити участь підозрюваних в слідчих діях і виконання ними інших обов’язків, покладених законодавством;
  • запобігти спробам підозрюваного або обвинуваченого переховуватись від правоохоронних органів або перешкоджати слідству шляхом приховування доказів і тиску на свідків;
  • запобігти вчиненню нових злочинів підозрюваним.

Запобіжні заходи застосовують тільки до підозрюваних і обвинувачених. Рішення приймає слідчий суддя або суд за клопотанням сторони обвинувачення (слідчого або прокурора).

При порушенні запобіжного заходу, яка не пов’язана з позбавленням волі, запобіжний захід можуть посилити. Також за рішенням судді можуть накладатися додаткові зобов’язання або грошові стягнення.

Види запобіжних заходів

Залежно від обставин справи суд може застосувати різні запобіжного заходу, ч. 1. ст. 176 КПК України передбачає п’ять видів запобіжних заходів. Розберемо кожен з них.

Особисте зобов’язання

Суть цього заходу в тому, щоб зобов’язати підозрюваного виконати певні дії. Особисте зобов’язання дають в письмовій формі, закріплюючи його підписом. Обов’язками підозрюваного можуть бути:

  • прибувати до суду або інший орган за вимогами;
  • приїжджати до суду, до прокурора або слідчого з певною зазначеною в особистому зобов’язанні періодичністю;
  • без дозволу судді чи слідчого не відлучатися з населеного пункту;
  • повідомляти слідчі органи і суд про зміну місця роботи;
  • не спілкуватися з особою або колом осіб, певним слідчими органами (це можуть бути свідки і потерпілий);
  • не відвідувати місця та установи, визначені слідчими органами і судом.

Перелік умов визначає слідчий суддя з урахуванням обставин справи.

Взяття на поруки

В цьому випадку письмове зобов’язання дають особи, яких слідчий суддя вважає гідними довіри. Вони доручають, що підозрюваний буде виконувати покладені на нього обов’язки і повинні доставити підозрюваного до суду на першу вимогу.

Що відбувається при порушенні зобов’язань? У цьому випадку на поручителя накладають стягнення від 2 до 50 прожиткових мінімумів. Це залежить від тяжкості злочину підозрюваного.

Коло обов’язків підозрюваного в цьому випадку передбачений ч. 5 ст.194 КПК України.

Внесення застави

Цей захід передбачає внесення певної суми грошей, щоб забезпечити виконання зобов’язань, покладених на підозрюваного. Засоби заморожують на спеціальному рахунку. Якщо обвинувачений порушить зобов’язання, застава вилучається на користь держави.

У деяких випадках заставна сума може бути повністю або частково спрямована на виконання фінансових стягнень, передбачених вироком.

У разі виправдувального вироку заставу повертають.

Вносити гроші в якості застави може сам підозрюваний, а також інші фізичні та юридичні особи. Такого права не мають тільки деякі юрособи в державній або комунальній власності.

Розмір застави визначає слідчий суддя індивідуально. При цьому враховується ряд факторів, серед яких і тяжкість злочину.

Домашній арешт

Суть цього заходу в тому, щоб обмежити пересування підозрюваного. Йому забороняють залишати будинок цілодобово або в певні часові проміжки (наприклад, з 22:00 до 8:00). На весь термін домашнього арешту обвинувачений повинен носити електронний браслет.

Домашній арешт накладають на термін до двох місяців. При необхідності за клопотанням прокурора цей запобіжний захід можуть продовжити. Термін утримання під домашнім арештом не може бути більше 6 місяців.

При домашній арешт суддя може покласти на обвинуваченого обов’язки, передбачені ч. 5 ст.194 КПК України.

Утримання під вартою

Найсуворіша міра запобіжного заходу, застосовується у виняткових випадках, які визначені законодавством. Цілодобове утримання під вартою в спеціальній установі можливе на термін до 60 днів. Після цього запобіжний захід можуть продовжити. Максимальна тривалість тримання під вартою:

  • 6 місяців для виробництв, по нетяжких злочинів;
  • 12 місяців для підозрюваних в тяжких і особливо тяжких злочинах.

Підсумки

Щоб відстояти свої законні права як обвинуваченого і підозрюваного, обов’язково користуйтеся послугами адвоката у кримінальних справах. Адвокати об’єднання Crime Defenders допоможуть вам корисними порадами і стануть вашими представниками в кримінальному процесі.

Пам’ятайте, що ви маєте право на адвоката і можете викликати його в будь-який момент при проведенні слідчих дій. Читайте наші статті та телефонуйте, щоб отримати кваліфіковану юридичну допомогу.

Всі поради