Угода зі слідством: правова пастка чи компроміс?
Перед тим, як перейти до розгляду проблематики, відзначимо: таке поняття, як угода зі слідством у КПК України не передбачене. Допускається тільки примирення підозрюваного з потерпілим та угода між прокурором та обвинуваченим про визнання винуватості. Мета угоди зі слідством – прискорення та спрощення кримінального провадження.
Навіщо потрібна угода зі слідством? Її мета полягає у спрощенні та прискоренні кримінального провадження. Тож зрозуміло, що з невинуватою особою вона укладатися не може за умовчанням. Те ж саме стосується ситуації, коли є всі підстави звільнитися від кримінальної відповідальності або у разі підстав для відмови від обвинувачення.
Угода зі слідством укладається виключно на добровільній основі. Тиск на підсудного з боку прокуратури та слідчих – неприпустимі. Ще один важливий нюанс: це по-суті є визнанням власної вини. Тому перед тим, як йти на угоду зі слідством треба зважити усі за та проти, чітко розуміти можливі наслідки. Не радимо приймати такі рішення поспіхом. Принаймні треба проконсультуватися з досвідченим адвокатом, який спеціалізується на кримінальному праві.
Угода про примирення між потерпілим та обвинуваченим
Така угода може укладатися у разі провадження щодо:
- кримінальних проступків;
- нетяжких злочинів.
Якою може бути угода зі слідством ще? Вона може укладатися у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. При цьому домовленості щодо даної угоди проводяться самостійно потерпілим та обвинуваченим, захисником чи представником або за допомогою третьої особи, котра погоджена сторонами. Зверніть увагу! Слідчий, суддя чи прокурор такою особою бути не можуть! Але прокурор та слідчий мають надавати інформацію сторонам про право на примирення. При цьому інформація ними повинна подаватися виважено та чітко. Неприпустимо чинити перешкоди в укладенні угоди про примирення.
Угода про визнання винуватості між підозрюваним та прокурором
Угодою про визнання винуватості називають домовленість між обвинуваченням та захистом. Згідно неї досягається згода щодо умов відповідальності підозрюваного. Зверніть увагу, що якщо підозрюваний піде на це, то він вже не зможе відстояти свою невинуватість у ході судового процесу. Ініціативу щодо укладення угоди можуть проявляти як прокурор, так і сам підозрюваний.
Угода про визнання вини укладається у випадку кримінального провадження щодо:
- кримінальних проступків;
- нетяжких злочинів;
- тяжких злочинів;
- особливо тяжких злочинів.
Розглянемо останню категорію більш детально. Угода про визнання вини може укладатися щодо особливо тяжких злочинів, які віднесені до підслідності Національного антикорупційного бюро України, за умови, що підозрюваний викриє інших осіб чи особи у вчиненні злочину та інформація буде підтверджена доказами.
Також угода зі слідством можлива у випадку особливо тяжкого злочину, вчиненого групою осіб (наприклад, представниками злочинного чи терористичного угрупування) за попередньою змовою. Головна умова – те, щоб підозрювана особа не була організатором, а злочинні дії громадян, на яких вона вказала, підтверджувалися доказами.
Які відомості має містити текст угоди?
Ці вимоги визначені частиною 1 ст. 471 КПК України, так і ч. 1. ст. 472 КПК. У обов’язковому порядку в угоді зі слідством мають бути зазначені:
- сторони;
- формулювання підозри або обвинувачення та правова кваліфікація зі вказівкою статті КК України;
- істотні обставини кримінального провадження;
- розмір завданої шкоди;
- строк відшкодування шкоди чи перелік дій, які обвинувачений чи підозрюваний має вчинити на користь потерпілої сторони;
- строк вчинення;
- узгодження покарання та згода сторін щодо його призначення;
- наслідки укладання, затвердження та невиконання угоди.
У КПК України є досить суперечлива вимога: відповідність укладеної угоди інтересам суспільства. Постає риторичне питання, хіба не є достатнім примирення потерпілого з підозрюваним та обвинуваченим, яким заподіяна шкода. І ще один важливий момент: якщо підозрюваний раніше вже вчиняв злочини, не виконував вимоги умовно-дострокового звільнення, то суд може розцінити ці обставини, як невідповідність суспільним інтересам и відмовити в затверджені угоди.
Угода зі слідством: які наслідки чекають на обвинуваченого та потерпілого?
Якщо угода зі слідством укладена, обмежується право на оскарження вироку для усіх сторін. Мається на увазі можливість оскарження у частині невідповідності покарання умовам угоди, відсутність згоди на покарання. Для прокурора неможливим стає укладення угоди про примирення у справі.
Що несе угода зі слідством для підозрюваної або обвинуваченої особи? Це визнання власної вини шляхом відмови від права на судовий розгляд. Таким чином, прокурор не має доводити кожну обставину кримінального правопорушення. А ще – захисники підозрюваного не можуть допитувати свідків від обвинувачення, клопотати про виклик свідків від захисту, подавати суду докази, які свідчать на користь обвинуваченого.
Певні обмеження угода про примирення накладає і на потерпілу особу. Вона втрачає можливість змінити розмір вимог до відшкодування шкоди у майбутньому. Це своєрідний правовий запобіжник від шантажу обвинуваченої сторони у подальшому.
Якщо ви або ваші близькі потрапили в ситуацію, коли пропонується угода зі слідством, варто звернутися за допомогою до кваліфікованих адвокатів. Щоб отримати кваліфіковану правову допомогу, телефонуйте нам за вказаними на сайті контактними телефонами або скористайтесь формою зворотного зв’язку!