
Що потрібно знати, якщо до вас прийшли з обшуком
Прийти з обшуком можуть до кожного і в будь-який момент. Для цього не потрібно бути підозрюваним. Ви навіть не будете знати, що стосовно вас або інших осіб відкрито кримінальне провадження або планується проведення слідчих дій. Більшість людей не знають основних моментів такої дії.
Обшук – це слідча дія, яка проводиться з метою виявлення конкретних предметів і фіксації відомостей кримінального правопорушення, а також відшукання майна, яке було отримано в результаті вчинення злочину.
КПК України визначено, що основною підставою для проведення обшуку є ухвала слідчого судді районного суду за місцем знаходження органу досудового розслідування.
Перш за все, необхідно обов’язково викликати свого адвоката у кримінальних справах. Слід знати, що правоохоронці можуть забезпечити присутність адвоката з безоплатної правової допомоги, тому ви повинні відразу відмовитися від такого адвоката і наполягати на допуск саме свого захисника. Для цього у вас повинен бути завжди з собою укладений договір про надання професійної правової допомоги. Якщо у вас немає адвоката, подбайте його пошуками зараз, а не коли до вас прийдуть.
Отже, поки ви очікуєте приїзду адвоката, вам потрібно слідувати наступному алгоритму дій:
1. Вимагайте надати вам ухвалу слідчого судді про обшук житла чи іншого рухомого та нерухомого майна та надати її копію. Після отримання ухвали слід її уважно вивчити і встановити такі відомості:
– термін дії даної ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її винесення. Якщо термін дії пройшов, значить ви можете сміливо відмовити в доступі до приміщення і викликати поліцію 102, що б зафіксувати порушення слідчого.
– повне ПІБ та звання слідчого, який подав клопотання про обшук. Це ж касет ся і прокурора якщо він присутній;
– посилання на норму закону, на підставі якого виноситься ухвала;
– положення закону в якому повинен бути зазначений номер кримінального провадження, в рамках якого здійснюється обшук і коротка фабула;
– житло або інше володіння особи де проводиться обшук;
– особа, якій належить житло чи інше володіння, і особа у фактичному володінні якого воно перебуває;
– аудіо та відеотехніка, в тому числі мобільні телефони, комп’ютерна техніка, флеш накопичувачі та інші документи.
2. Необхідно перевірити повноваження слідчого. Вимагайте щоб така особа представилася і надала свої документи. Крім цього, запишіть дані оперативних працівників.
3. Обшук житла чи приміщення здійснюється з обов’язковою участю двох понятих. Необхідно переписати особисті дані понятих та дізнатися яким чином цих осіб запросили до обшуку і в разі невпевненості, що поняті є незацікавлені в результатах кримінального провадження – заявити про їх заміну.
4. Весь час проведення даної дії повинно обов’язково фіксуватися за допомогою відеотехніки (ч. 10 ст. 236 і ч. 1 ст. 107 КПК України). Фіксування всіх дій вказується безпосередньо в протоколі обшуку (ч.2 ст.104 КПК). Причому незастосування технічним засобом фіксації або якщо відео постійно переривається, воно тягне за собою фактичну недійсність процесуальних дій і отриманого результату. Ви можете одночасно проводити власну відеозйомку, яку також долучити до протоколу або для повернення тимчасового вилученого майна.
5. Перед початком проведення обшуку особам, які беруть у ній участь, обов’язково повинні бути роз’яснені права та обов’язки, а також відповідальність, встановлену законом.
6. Обшук заборонено проводити з 22:00 до 6:00. Винятком можуть бути невідкладні випадки, коли затримка в їх проведенні може призвести до втрати слідів злочину або втечі підозрюваного.
7. Також важливо, що рішення суду дає право проникнути в приміщення тільки один раз. Тобто, якщо слідчий або прокурор покинули приміщення де проводиться обшук то зайти назад і продовжити його на підставі цієї самої ухвали вони не мають права.
Якщо слідчий вирішив під час обшуку провести додатково допит, ви можете відмовитися від дачі показань на підставі статті 63 Конституції України.
Після завершення обшуку слідчий зобов’язаний скласти протокол обшуку, де записує весь хід слідчої дії, учасників та опис майна, яке було знайдено і вилучено.
Перед тим як підписувати протокол обшуку ви уважно перечитати його і вказати всі порушення, зауваження та доповнення, які ви виявили. Але радимо скористатися допомогою адвоката у кримінальних справах.
Якщо до вас прийшли силовики з обшуком, негайно зверніться до досвідчених адвокатів. У нашій компанії працюють адвокати, які мають великий досвід в сфері кримінального права. Звертайтеся до нас за допомогою і ми обов’язково захистимо вас і відстоїмо ваші права.